Home

Matematyka dla dzieci: szybka nauka tabliczki mnożenia

Matematyka dla dzieci: szybka nauka tabliczki mnożenia

Zabawa z cukierkami

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach dziecko wypatrzy cukierki, zwykle będzie chciało włożyć je szybko do buzi. Tym razem jednak, zanim otrzyma nagrodę, będzie musiało wytężyć swój umysł i pojąć logikę stojącą za mnożeniem liczb. Przygotujmy paczkę cukierków lub ciasteczek i spokojnie zobrazujmy dziecku, że dwie pary słodkości dają cyfrę cztery – zaś trzy pary cyfrę sześć itd. Dzięki temu ćwiczeniu młody człowiek szybciej zrozumie sens mnożenia.

Liczenie kresek

Nauka liczenia dla dzieci nie musi być sztampowa. Wystarczy użyć wyobraźni i stworzyć obrazkową tabliczkę mnożenia: 2x1 to dwa, a więc w odpowiednim polu znajdą się dwie kreski. Przy większych cyfrach i liczbach można dodatkowo układać z kresek konkretne twory plastyczne: słonia, psa itp. To pozwoli dziecku nie tylko szybko nauczyć się tabliczki mnożenia, lecz również nie nudzić się w trakcie. Aby nasza pociecha w pełni zrozumiała mechanizm mnożenia, warto skorzystać z obu powyższych metod.

Gra edukacyjna

Uczenie dzieci nie jest proste dla każdego rodzica – z pomocą przyjdą mu wtedy gry edukacyjne. Jeżeli nasze dziecko spędza dużo czasu przed komputerem, tabletem, czy innym sprzętem elektronicznym, możemy wyegzekwować obowiązek piętnastominutowej nauki liczenia przed otrzymaniem urządzenia na wyłączność. Wystarczy zainstalować grę, która ma za zadanie w sposób przystępny nauczyć dzieci podstaw matematyki.

Zasady matematyczne

Podczas obrazowania i wyjaśniania młodemu człowiekowi działania tabliczki mnożenia, warto skorzystać ze sprawdzonych zasad matematycznych, które ułatwią mu zapamiętanie logiki stojącej za mnożeniem. Matematyka dla dzieci nie jest przecież trudna:

1) wszystko, co jest mnożone przez zero, daje zero

2) zera w czynnikach (jeżeli żaden nie jest zerem) sumują się i idą „na koniec” wyniku

3) każda liczba mnożona przez jeden daje tę liczbę

4) dziewięć mnożone przez jakąkolwiek cyfrę poza zerem daje liczbę, której cyfry po dodaniu dadzą dziewięć

Kolorowanki

Nauka liczenia dla dzieci jest dodatkowo pociągająca, gdy w ruch idą kredki. Na kartce papieru narysuj dom z ogrodem, plac zabaw lub jakieś zwierzę i poproś dziecko o ich pokolorowanie. Zadbaj o to, aby każdy fragment rysunku był oznaczony (np. 2x3, 4x4) i do każdego mnożenia przyporządkuj kolor wraz z wynikiem. Zabawa gwarantowana!

Komentarze

Zostaw Komentarz