Home

Jaką szkołę wybrać dla dziecka?

Jaką szkołę wybrać dla dziecka?

Szkoły prywatne wydają się być zarezerwowane tylko dla elit. Do szkoły publicznej trafiają “wszyscy”. Ten uproszczony podział może być bardzo krzywdzący i jednocześnie może rozmijać się z prawdą. Jakie są różnice między szkołą publiczną a niepubliczną? Która z nich będzie najlepsza dla Twojego dziecka?

Szkoła publiczna czy prywatna?

Szkoła to bardzo ważny etap w życiu dziecka. Od atmosfery w szkole i nastawienia nauczycieli często zależy dalsze podejście naszego dziecka do nauki. Czy będzie ją traktować jako przymus i najgorszą czynność na świecie, czy też odnajdzie swoją dziedzinę, która go zafascynuje i wiedzę będzie chłonąć jak gąbka. Choć taka opinia się utarła, wcale nie jest regułą, że w szkołach prywatnych pracują najlepsi nauczyciele, a w szkołach publicznych dobrych nauczycieli nikt nigdy nie widział. Sposób pracy nauczyciela różni się w zależności od charakteru placówki. Nauczycieli szkół prywatnych nie dotyczą zapisy karty nauczyciela, co wiąże się z mniejszą stabilnością zatrudnienia w stosunku do nauczycieli ze szkół publicznych. Ponadto osoby uczące w szkołach niepublicznych mają zazwyczaj 40-godzinny etat, w odróżnieniu od zazwyczaj 18 godzin pracy w placówce nauczycieli ze szkół publicznych.

Zasady rekrutacji do szkoły publicznej i prywatnej

Do szkoły publicznej może dostać się każdy i każda szkoła (szczególnie podstawówki) mają obowiązek przyjęcia każdego ucznia ze swojego rejonu (to tak zwana rejonizacja). W przypadku szkoły niepublicznej nie jest już tak łatwo o dostanie się. Każda placówka prywatna może mieć swoje zasady rekrutacji, z którymi rodzice przyszłych uczniów muszą zapoznać się z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. 

Ile kosztuje posłanie dziecka do szkoły prywatnej?

W naszym obecnym systemie edukacji występują dwa rodzaje szkół - publiczne i niepubliczne. Większość polskich szkół to oczywiście placówki publiczne, w których nauczanie jest darmowe. Niewiele, bo tylko 10% stanowią szkoły niepubliczne (w których zawierają się także szkoły społeczne). W szkołach tego typu za naukę naszych dzieci musimy płacić i to niemało. Kwoty opłat za edukację dziecka w szkołach prywatnych są bardzo zróżnicowane, a zależą przede wszystkim od lokalizacji placówki. W stolicy za miesiąc nauki trzeba zapłacić nawet 1500 zł. W innych większych miastach ceny miesięczne wahają się między 300 a 800 zł, a w małych miejscowościach za naukę dziecka w szkole niepublicznej można zapłacić odczuwanie mniej - od 100 do 200 zł. Warto również wspomnieć, że edukacyjne placówki prywatne często na wstępie wymagają uiszczenia bezzwrotnej opłaty wpisowej.

Wybór należy do Ciebie. Ale miej świadomość, że to Ty masz największy wpływ i kształtowanie postaw Twojego dziecka. Jeśli jeszcze przed posłaniem pociechy do szkoły wyposażysz ją w wysokie ambicje, wytrwałość w dążeniu do celu i ciekawość świata - poradzi sobie w każdych warunkach. Niezależnie czy nauczyciel i rówieśnicy będą bardziej lub mniej sprzyjający do nauki.

Komentarze

Zostaw Komentarz