Home

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Małe dzieci najchętniej brykałyby i szalały cały dzień. To naturalne, ich domeną jest zabawa. Gdy przychodzi więc moment na rozpoczęcie nauki, trzeba to zrobić delikatnie i z pomysłem. Mamy dla Ciebie kilka propozycji – sprawdź jak sprawić, by Twoje dziecko chciało się uczyć.

Nikt z nas nie lubi też pracować pod presją. Nikt z nas nie lubi ciągłej kontroli i stania nad głową. Kary i presja wywierana na malucha nie ma prawa być skuteczna i dlatego ważne jest, aby rodzic przygotował mózg dziecka do pracy i skupił się na tym, aby było jej jak najmniej, acz była jak najbardziej efektywna.

4 kroki do wyrobienia motywacji do nauki u dziecka

1. Pokaż, że nauka to ciekawe wyzwanie

Dzieci patrzą zawsze na nas jak na wzór. Dlatego to, jak my do czegoś podchodzimy, jest bardzo ważne, bo istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nasze pociechy przejmą automatycznie ten sam punkt widzenia. Staraj się więc pokazać malcowi, że robienie czegoś po raz pierwszy, odkrywanie, poznawanie czegoś jest fajne. Że to wręcz świetne wyzwanie – mimo obaw przed nieznanym, nie rezygnować, tylko „wejść w to”. Chodzi o wyrobienie postawy otwartej na nowości i pozbawionej lęku przed trudem.

2. Wpajaj mu pogląd, że mądrość to coś, nad czym trzeba pracować

Nie warto wierzyć w to – a już tym bardziej mówić tak dziecku – że ludzie przychodzą na świat już inteligentni lub nie. Wynika z tego, że jeśli jest się w tej drugiej grupie, to nie ma się już żadnego wpływu na swoją mądrość. To chcesz przekazać swojemu malcowi? Pokazuj mu więc, że nauka to proces, nie jest się mądrym od razu. Potrzeba do tego czasu, silnej woli, wytrwałości. Gdy dziecko to zrozumie, łatwiej będzie mu siedzieć przez godzinę i odrabiać lekcje, bo będzie widziało w tym sens i progres.

3. Pokaż, że mylenie się jest ok

Gdy widzisz, że Twoje dziecko popełnia jakieś błędy albo męczy się długo przy jakimś zadaniu domowym, daj mu swój przykład. Ono musi się dowiedzieć, że to naturalne, że każdy może się mylić, a po potknięciu zupełnie normalnie iść dalej naprzód. Przytaczaj w takich sytuacjach swoje błędy i podkreślaj, jak bardzo Ci one pomogły. Na błędach się uczymy, to przecież pozytywne. Twój malec powinien to jak najszybciej zrozumieć, aby nie zamartwiać się i nie zniechęcać do nauki, jeśli czegoś teraz jeszcze nie umie. Mów o swoich pomyłkach z pozytywną intonacją, pokaż, że to właśnie one dają szansę do bycia wytrwałym, mimo przeszkód na drodze.

4. Pozwól dziecku odpocząć

Po całym dniu spędzonym w szkole, wśród hałasów, mnóstwa bodźców, być może też stresujących lekcji, dziecko powinno zwyczajnie odpocząć. Przyznaj, że Tobie po 8 godzinach w pracy, też nie chciałoby się po powrocie do domu zabierać znowu do pracy. Z dziećmi jest tak samo, więc daj mu kilka godzin na zabawę. Niech jego umysł ma szansę się zregenerować, aby móc pracować lepiej.

Komentarze

Zostaw Komentarz