Home

Zintegrowane wsparcie - jak fundacje pomagają rodzinom w trudnych chwilach?

Zintegrowane wsparcie - jak fundacje pomagają rodzinom w trudnych chwilach?

Osoby dotknięte chorobą onkologiczną i ich rodziny potrzebują ogromnego wsparcia psychicznego. Rodzice jednocześnie muszą zmagać się z nowotworem dziecka i własnymi trudnościami psychicznymi, które pojawiły się wraz z diagnozą. W takiej sytuacji nieocenioną pomoc przynosi im fundacja urticadzieciom.pl, do której mogą się zgłosić.

Jak działa fundacja onkologiczna Urtica Dzieciom?

Fundacja wspiera oddziały onkologiczne w szpitalach w całej Polsce. Świadczy nie tylko pomoc finansową, której potrzebują konkretne placówki, ale także psychologiczną. Wolontariusze pracują z małymi pacjentami w ramach zajęć artystycznych. W ten sposób udaje im się przerwać monotonię czasu spędzonego w szpitalnym łóżku.

Wsparcie pacjentów poprzez spędzanie z nimi czasu na wspólnej zabawie jest dla nich niezwykle ważne. Dzieci, mimo swojego wieku, są bardzo świadome choroby, którą muszą pokonać. Na oddziałach onkologicznych lekarze i terapeuci bardzo dbają o to, by dziecko wiedziało, dlaczego musi poddawać się kolejnym badaniom i przyjmować określone leki. Tym samym wsparcie terapeutyczne ze strony Artystów Plastyków i Wolontariuszy Urtica Dzieciom, którzy pomagają małym pacjentom przejść przez tą sytuację a z drugiej strony pokazują twórczy i kreatywny świat na warsztatach plastycznych, jest bardzo ważne.

Praca z rodzinami pacjentów

Zintegrowane wsparcie psychoonkologiczne rodzin pacjentów pomaga im odnaleźć się w trudnej sytuacji choroby. Lęk o najbliższych, strach przed utratą dziecka sprawiają, że ich życie zmienia się z dnia na dzień. Mimo obaw muszą normalnie funkcjonować: pracować, opiekować się pozostałymi dziećmi i w końcu wspierać dziecko w chorobie.

Fundacja Urtica Dzieciom organizuje turnusy terapeutyczne dla pacjentów i ich rodzin. To ważny czas dla nich wszystkich. Wsparcie rodzin pacjentów onkologicznych jest tak samo potrzebne, jak to świadczone samym chorym. Dziecko, które czeka długotrwałe leczenie, musi żyć w bezpiecznym środowisku, które zapewni mu komfort i konieczną pomoc.

Rolą pracowników fundacji jest nauczyć rodziców i najbliższych pacjenta, jak radzić sobie z lękiem i panować nad emocjami, które pojawiają się w trakcie leczenia. W czasie terapii uczą się tego, jak oswoić strach, zaakceptować go i żyć mimo codziennych trudności.

Rodzina chorego to zaplecze, którego on bardzo potrzebuje. Dlatego tak ważne jest, by nie pomijać bliskich i traktować wsparcie psychologiczne dla nich na równi z tym, którego potrzebują pacjenci. Pełni sił i wyposażeni w odpowiednie narzędzia reagowania bliscy to prócz właściwej terapii najważniejsza droga, którą chory wracać będzie do zdrowia.

 

Komentarze

Zostaw Komentarz