Home

Moje dziecko sepleni – co robić?

Moje dziecko sepleni – co robić?

Gdy zauważymy, że nasze dziecko sepleni, należy jak najwcześniej podjąć środki zaradcze. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do obniżenia się pewności siebie malca, a także do pogłębienia problemu. Niekiedy problem seplenienia można rozwiązać poprzez niedługą pracę z logopedą. Innym razem potrzebne będą drobne zabiegi. Niezależnie od wady wymowy, problemu nie należy bagatelizować!

Jakie są najczęstsze przyczyny seplenienia?

Do najczęstszych przyczyn występowania seplenienia u dzieci należą nieprawidłowości w obrębie budowy języka. Język może mieć nieprawidłowy kształt, może być zbyt gruby lub zbyt szeroki, lub z drugiej strony zbyt długi. Zdarza się również, że winowajcą jest nieprawidłowo zbudowane wędzidełko. Niektóre dzieci mają też języki zbyt słabo umięśnione. U innych dochodzi do zbytniego napięcia języka, które też uniemożliwia prawidłowe rozwinięcie umiejętności precyzyjnego wymawiania głosek.
Co ciekawe, do czynników obniżających zdolność do prawidłowego mówienia może zaliczać się nieprawidłowe uzębienie lub zła budowa żuchwy. Cofnięcie szczęki lub nadmierne wysunięcie jej do przodu również może spowodować, że dziecko nie przestaje mówić w nieco infantylny, zniekształcony sposób.

Czynniki pozafizjologiczne

Niektóre dzieci seplenią dlatego, że naśladują nieprawidłowy sposób mówienia dorosłej osoby, która jest dla nich wzorem (najczęściej rodzica). Dodatkowo, seplenienie może pojawić się u dzieci, które przez zbyt długi czas były karmione butelką lub nie wyciszono u nich odruchu ssania palca. Zdarza się również, że główną przyczyną są nieustannie pojawiające się u malca infekcje górnych dróg oddechowych (szczególnie wtedy, gdy są one nieleczone).

Jak sprawdzić, co jest przyczyną seplenienia u dziecka?

W niektórych przypadkach zdarza się, że dziecko nie wykształca prawidłowej mowy wskutek uszkodzenia słuchu. Nie zawsze jest to wykryte w odpowiednim momencie, szczególnie gdy wada słuchu jest drobna. Dlatego konieczne jest odwiedzenie choć raz w życiu laryngologa. W Krakowie lub w innym dużym mieście umówimy się na specjalistyczną wizytę za niewielkie pieniądze. Laryngolog Kraków sprawdzi, czy narządy mowy są zbudowane w odpowiedni sposób oraz zleci nam dalsze badania diagnozujące. 

Kiedy rozpocząć pracę nad prawidłową wymową?

Mimo że specjaliści twierdzą, że praca powinna rozpocząć się niezbyt wcześnie, to jednak już dziecko trzyletnie można poddawać pewnej korekcie. Praca nad tak małym dzieckiem jest oczywiście skupiona wokół zabawy, a instrukcje znajdziemy w Sieci. U dzieci szkolnych i przedszkolnych dobrze sprawdza się współpraca z wykwalifikowanym logopedą. Ważne jest, aby nauczyciel w przedszkolu lub w szkole wiedział, że dziecko pracuje intensywnie nad wymową – wówczas będzie mógł dostosować zadania do potrzeb dziecka.

Komentarze

Zostaw Komentarz