Home

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Nauczenie dziecka alfabetu może wydawać się trudne. To w końcu pierwszy krok naszej pociechy w stronę czytania. W jakim wieku zacząć naukę alfabetu i jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Wbrew pozorom nauczenie dziecka literek alfabetu wcale nie musi być trudne. Zawsze najlepszą drogą do zdobywania wiedzy jest zabawa i wszelkie kreatywne konotacje. Wbijanie do głowy kolejnych liter nie będzie więc zbytnio efektywne ani angażujące dla dziecka. Aby nie zniechęcić naszej pociechy do nauki liter - i później czytania - trzeba więc wpleść poznawanie alfabetu w codzienność. Wtedy dziecko mimochodem nauczy się całego alfabetu.

Kiedy zacząć uczyć dziecko alfabetu?

Wszyscy chcieliby wiedzieć, kiedy jest ten idealny czas na nauczenie dziecka alfabetu. Ale tak naprawdę my sami możemy to określić, obserwując je na co dzień. Gdy nasza pociecha zacznie się interesować literami, to już dobry znak, że można zacząć stopniowo zaznajamiać dziecko z alfabetem. Ale oczywiście nie ma jednej reguły dla wszystkich dzieci. Tak naprawdę naukowcy twierdzą, że im wcześniej, tym lepiej - ale nic na siłę. Według twórcy teorii globalnego czytania, Glenna Domana, ludzki mózg rzeczywiście rozwija się tylko do 6. roku życia. To stanowi poważny argument za tym, aby jak najwcześniej zacząć uczyć dziecko alfabetu. Przyjmuje się, że najbardziej optymalnym czasem na wprowadzanie literek u malca jest wiek 3-4 lat.

Alfabet - jak nauczyć dziecko literek?

Choć każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim własnym tempie i lubi inne aktywności, można wskazać kilka sprawdzonych sposobów na efektywne nauczenie dziecka alfabetu.

1. Zaczynając przygodę z poznawaniem liter, lepiej będzie pokazywać dziecku najpierw litery pisane, a nie drukowane. Według badań dzieci, które rozpoznają litery pisane, nie mają problemu z rozszyfrowaniem liter wielkich. Odwrotnie natomiast to nie zadziała - gdy najpierw dziecko pozna litery drukowane, a później ma rozpoznawać te pisane. Jeśli maluch najpierw pozna drukowane litery, to wersji pisanej musi uczyć się jak gdyby jako nowej rzeczy.

2. Aby zaangażować dziecko w naukę “przy okazji”, warto jest wykonać z nim litery i później wykorzystywać je w zabawie. Samodzielnie zrobiony alfabet bardziej zaciekawi malca. Można wtedy bawić się z nim w skojarzenia i np. porównywać kształt litery do jakichś znanych dziecku przedmiotów lub też kojarzyć literę ze znanymi wyrazami.

3. Najlepiej jest zacząć naukę alfabetu od pokazania dziecku liter, które tworzą jego imię. Gdy malec poznaje świat, zaczyna od zidentyfikowania siebie i określenia siebie w stosunku do innych. Dlatego skupienie się na samym początku na jego imieniu będzie dla niego z pewnością interesujące. W następnej kolejności mogą pojawić się wyrazy “mama”, “tata”, “babcia”, “dziadek” i ich imiona, a także nazwy ulubionych zwierząt i bohaterów bajek.

Komentarze

Zostaw Komentarz