Wokół Dzieci

Zintegrowane wsparcie - jak fundacje pomagają rodzinom w trudnych chwilach?

Osoby dotknięte chorobą onkologiczną i ich rodziny potrzebują ogromnego wsparcia psychicznego. Rodzice jednocześnie muszą zmagać się z nowotworem dziecka i własnymi trudnościami psychicznymi, które pojawiły się wraz z diagnozą. W takiej sytuacji nieocenioną pomoc przynosi im fundacja urticadzieciom.pl, do której mogą się zgłosić.

Jak działa fundacja onkologiczna Urtica Dzieciom?

Fundacja wspiera oddziały onkologiczne w szpitalach w całej Polsce. Świadczy nie tylko pomoc finansową, której potrzebują konkretne placówki, ale także psychologiczną. Wolontariusze pracują z małymi pacjentami w ramach zajęć artystycznych. W ten sposób udaje im się przerwać monotonię czasu spędzonego w szpitalnym łóżku.

Wsparcie pacjentów poprzez spędzanie z nimi czasu na wspólnej zabawie jest dla nich niezwykle ważne. Dzieci, mimo swojego wieku, są bardzo świadome choroby, którą muszą pokonać. Na oddziałach onkologicznych lekarze i terapeuci bardzo dbają o to, by dziecko wiedziało, dlaczego musi poddawać się kolejnym badaniom i przyjmować określone leki. Tym samym wsparcie terapeutyczne ze strony Artystów Plastyków i Wolontariuszy Urtica Dzieciom, którzy pomagają małym pacjentom przejść przez tą sytuację a z drugiej strony pokazują twórczy i kreatywny świat na warsztatach plastycznych, jest bardzo ważne.

Praca z rodzinami pacjentów

Zintegrowane wsparcie psychoonkologiczne rodzin pacjentów pomaga im odnaleźć się w trudnej sytuacji choroby. Lęk o najbliższych, strach przed utratą dziecka sprawiają, że ich życie zmienia się z dnia na dzień. Mimo obaw muszą normalnie funkcjonować: pracować, opiekować się pozostałymi dziećmi i w końcu wspierać dziecko w chorobie.

Fundacja Urtica Dzieciom organizuje turnusy terapeutyczne dla pacjentów i ich rodzin. To ważny czas dla nich wszystkich. Wsparcie rodzin pacjentów onkologicznych jest tak samo potrzebne, jak to świadczone samym chorym. Dziecko, które czeka długotrwałe leczenie, musi żyć w bezpiecznym środowisku, które zapewni mu komfort i konieczną pomoc.

Rolą pracowników fundacji jest nauczyć rodziców i najbliższych pacjenta, jak radzić sobie z lękiem i panować nad emocjami, które pojawiają się w trakcie leczenia. W czasie terapii uczą się tego, jak oswoić strach, zaakceptować go i żyć mimo codziennych trudności.

Rodzina chorego to zaplecze, którego on bardzo potrzebuje. Dlatego tak ważne jest, by nie pomijać bliskich i traktować wsparcie psychologiczne dla nich na równi z tym, którego potrzebują pacjenci. Pełni sił i wyposażeni w odpowiednie narzędzia reagowania bliscy to prócz właściwej terapii najważniejsza droga, którą chory wracać będzie do zdrowia.

 

Powiązane artykuły

Czy warto uczyć dzieci programowania?

Programowanie to podstawa funkcjonowania wielu urządzeń codziennego użytku oraz coraz większa część naszej codziennej rzeczywistości. Branża informatyczna rozwija się niezwykle szybko, dlatego z ro...

16 sierpnia 2021 /
PM
Czytaj więcej

Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Dobre wychowanie w rodzinie jest trudnym procesem, często nieidącym w parze ze szczęściem dziecka. Czy istnieje możliwość pogodzenia woli rodzica i dorastającego nastolatka? Owszem, trzeba jedynie...

13 czerwca 2019 /
AK
Czytaj więcej

Trudne rodzicielstwo: anoreksja u nastolatka

Co zrobić, gdy Nasze dziecko przestaje jeść i stale chudnie? Jak zmierzyć się z tym problemem i do kogo się udać? Najważniejsza jest spokojna rozmowa z nastolatkiem, a także zrozumienie, że z zabur...

12 czerwca 2019 /
AK
Czytaj więcej