Home

Najczęstsze przyczyny niepłodności

Najczęstsze przyczyny niepłodności

Statystycznie ocenia się, że problem niepłodności dotyczy jednej piątej par, które starają się o dziecko. O problemach z płodnością mówimy, gdy do poczęcia nie dochodzi mimo co najmniej półrocznych celowych działań mających na celu zajście w ciążę (współżycie w czasie dni płodnych). Jakie są najczęściej spotykane przyczyny niepłodności?

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Osoby, które zauważyły, że nie mogą zajść w ciążę, a są po 40-tym rokiem życia, powinny zgłosić się do lekarza jak najszybciej, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć proces diagnostyczny. Osoby po 30-tym roku życia powinny rozpocząć diagnozowanie problemu dopiero po pół roku starań o dziecko. Młodsze pary, gdy kobieta jest w wieku między 20 a 30 rokiem życia, do kliniki leczącej problemy z płodnością powinny zgłosić się dopiero po roku starań o poczęcie dziecka.

Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn?

Niestety, często występującą przyczyną problemów z zajściem w ciążę jest czynnik leżący po stronie mężczyzny (u 40 procent par). Dlatego osoby, które chcą zostać ojcami nie mogą doczekać się potomstwa, a są po 40-tym roku życia, natychmiast powinny udać się do lekarza, który rozpocznie proce diagnostyczny. Wśród problemów lezących po stronie męskiej jest zła jakość nasienia. Zbyt mało plemników w spermie, plemniki o zmniejszonej ruchliwości, czy zbyt duża ilość plemników o nieprawidłowej budowie – to główne problemy, z którymi zmagają się lekarze pracujący w klinikach leczenia niepłodności. Ich występowanie nie oznacza, że ciążą jest niemożliwa. Oznacza to jedynie, że uzyskanie zapłodnienia ma niskie prawdopodobieństwo. O braku możliwości zajścia w ciążę mówimy jedynie wówczas, gdy w nasieniu nie ma żadnych plemników. Jest to schorzenie zwane azoospermią.

Najczęstsze przyczyny występowania problemów z płodnością u kobiet

Wśród winowajców niedostatecznej płodności wśród kobiet jest endometrioza. Występowanie tego schorzenia lub podejrzenie jego występowania dotyczy aż 35 procent kobiet zmagających się z problemem z zajściem w ciążę. Na endometriozę można zachorować w każdym wieku z przedziału rozrodczego. Trudno jest zapobiec tej chorobie, bo jej przyczyny nie są do końca poznane. Wśród możliwych przyczyn jej występowania wymienia się alergie, uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe, a także nieprawidłową odpowiedź immunologiczną organizmu. 

Niepłodność idiopatyczna

Na drugim miejscu pod względem częstości występowania u kobiet, są czynniki związane z nieprawidłowym rozwojem profilu hormonalnego. Mamy wówczas do czynienia z niepłodnością idiopatyczną. Potrzebne jest wówczas zbadanie, jak wyglądają jajniki, zbadanie częstości występowania owulacji, a także skontrolowanie rezerwy jajnikowej, drożności jajowodów oraz budowy macicy i endometrium. Na badania należy zgłosić się do swojego ginekologa – we Wrocławiu badania tego typu można zrobić prywatnie od ręki.

Komentarze

Zostaw Komentarz