Home

Jak przetrwać pierwszy miesiąc z noworodkiem?

Jak przetrwać pierwszy miesiąc z noworodkiem?

Jak nie zwariować przy natłoku informacji związanych z wychowaniem i opieką nad dzieckiem? Które rady wziąć sobie do serca i wykorzystać? Te sformułowane na podstawie faktów biologiczno-medycznych z pewnością będą dobrym wyznacznikiem. Jak więc poradzić sobie w ciągu kilku pierwszych tygodni z naszą pociechą w domu? O tym jest ten wpis.

Dla młodych mam mnóstwo innych kobiet wokół ma tysiące rad dotyczących opieki nad dzieckiem: nie otwierać okien w domu, inaczej trzymać przy kąpieli, kategorycznie nie karmić z butelki… Przy takim natłoku informacji można by zwariować. Dlatego przede wszystkim trzeba ufać sobie i swojej intuicji. Nawet jeśli wątpisz w swoje macierzyńskie umiejętności - masz je! Może chwilową są gdzieś zagrzebane pod warstwą strachu i przerażenia nową sytuacją, ale są. Wyjście ich bliżej powierzchni jest kwestią czasu i doświadczenia. Przede wszystkim jednak liczy się to, że jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka. Rady od innych mam sprawdzą się najpewniej w przypadku ich własnych dzieci. Nie musisz więc aplikować do wychowania swojego dziecka kompilacji wszystkich tych podpowiedzi, które usłyszysz od innych.

Co innego, jeśli wskazówki poparte są faktami biologicznymi i medycznymi, związanymi z rozwojem dziecka. Oto kilka takich rad, które naprawdę trzeba wdrożyć w życie podczas pierwszych tygodni życia malucha.

Pierwszy miesiąc z noworodkiem - praktyczne rady dla młodych mam:

Jak dbać o pępek noworodka?

Pępek to namacalny symbol niegdyś fizycznego połączenia z matką. Między 5. a 15. dobą powinien odpaść jego kikut. Zanim to się stanie kikut pępowiny powinien być szczególnie ostrożnie pielęgnowany. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego należy go traktować jak gojącą się ranę i przecierać raz dziennie (częściej, jeśli zostanie zabrudzony) gazikiem nasączonym wodą. Po obmyciu kikut powinien pozostać nieosłonięty, aby samodzielnie wysechł. Także w ciągu dnia powinien “móc oddychać”. Podczas kąpieli kikut można przemyć wodą z mydłem, opłukać dokładnie z mydlin i wysuszyć.  

Jak trzymać główkę noworodka?

Układ kostny noworodka nie jest tak sztywny, jak u dorosłego człowieka. Kości malucha są jeszcze dość elastyczne i “miękkie”. Dzieje się tak, aby ułatwić mu przyjście na świat drogą naturalną - poprzez poród “siłami natury”. Z czasem szkielet się utwardza. Zanim to jednak nastąpi trzeba szczególnie zwracać uwagę na podtrzymywanie główki dziecka. Ono samo nie ma jeszcze na tyle rozwiniętych mięśni, aby samemu móc trzymać głowę i nie pozwalać jej swobodnie opadać.

Jak często przewijać noworodka?

Od razu, gdy malec zrobi siku lub kupkę, trzeba zmienić mu pieluszkę. Nie chodzi tylko o względy zapachowe, czy o dyskomfort dziecko (choć to oczywiście jest również bardzo ważne). Przede wszystkim istotne jest to, aby nie wyrządzić mu nieświadomie krzywdy. Skóra noworodka jest bardzo cieniutka i może zostać podrażniona nawet przez tylko kilkuminutową styczności z moczem lub kałem. Wskutek tego mogą również powstać bolesne odparzenia.

To tylko kilka podstawowych zasad pielęgnacji noworodka. Jest ich zdecydowanie więcej, dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się o kolejnych, odsyłamy do następnego wpisu.

Komentarze

Zostaw Komentarz