Home

Jak dbać o noworodka w pierwszych tygodniach życia? - praktyczne rady cz.2.

Jak dbać o noworodka w pierwszych tygodniach życia? - praktyczne rady cz.2.

Zewsząd docierają do nas tysiące informacji o tym, jak powinnyśmy zajmować się własnym dzieckiem. Nie ma sensu próbować stosować się do każdej z nich. Ale te oparte na faktach związanych z nauką o rozwoju dziecka już tak. Dowiedz się zatem, jak pielęgnować noworodka w pierwszym miesiącu jego życia.

W poprzednim wpisie mówiliśmy już o kilku radach, bazujących na informacjach z dziedziny biologii i medycyny: o pielęgnacji kikuta pępowiny, podtrzymywaniu główki czy też o częstotliwości zmieniania pieluch. Tu kontynuujemy ten temat, wzbogacając Twoją wiedzę o kolejne praktyczne wskazówki dotyczące opieki nad noworodkiem.  

Jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka w pierwszych tygodniach jego życia?

Pielęgnacja ropiejących oczek u noworodka

Ropienie oczek to naturalny etap, który trwa kilka dni. Jest on reakcją na podany w szpitalu preparat antybakteryjny, który ma uchronić dziecko przed zakażeniem drobnoustrojami z dróg rodnych matki. Takie zaropiałe oczka wymagają stosownej, sterylnej pielęgnacji. Należy je przemywać trzy razy w ciągu dnia gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. Ale pamiętaj - do każdego oczka trzeba użyć osobnego gazika i nie można przetrzeć jednego oczka tym samym gazikiem więcej niż raz.

Jak udrożnić nosek u noworodka?

Jeśli Twój maluszek ma sapkę - czyli słyszysz, że świszczy trochę przy oddychaniu - nie musisz od razu wpadać w panikę. Przy konsekwentnym działaniu możesz w prosty sposób się jej pozbyć. Tutaj również przyda się sól fizjologiczna - wkraplaj ją (po 2 krople) do każdej dziurki kilka razy w ciągu dnia. Gdy po chwili wydzielina się rozpuści, usuń ją delikatnie za pomocą aspiratora. Pamiętaj też, że w chłodniejszej temperaturze łatwiej jest oddychać, dlatego nie musisz mieć odkręconych kaloryferów do maksimum.

Jak kąpać noworodka?

Polskie Towarzystwo Neonatologiczne informuje, że kąpiel noworodka powinna się odbywać 2-3 razy w tygodniu, nie trzeba kąpać go codziennie. Ważne jest zadbanie o odpowiednią temperaturę - zarówno samej wody, jak i powietrza wokół podczas kąpania. Ta pierwsza powinna wynosić 37 stopni Celsjusza, czyli być równa temperaturze ciała zdrowego człowieka. Temperatura powietrza powinna być natomiast niższa i wskazywać 22 stopnie. Musimy trzymać maluszka w wanience pewnie, choć delikatnie, i w żadnym wypadku nie pocierać go namydloną gąbką, tylko polewać czystą wodą.

Jest oczywiście wiele więcej zagadnień dotyczących opieki nad noworodkiem, które warte warto poruszyć. Te dwa wpisy na temat pielęgnacji noworodka w pierwszym miesiącu życia stanowią jednak podstawową bazę wiedzy. 

Komentarze

Zostaw Komentarz